Tolerantná výchova

Nedávno som sa stretla s jednou známou.  Prehodili sme pár viet o rodine a práci.  A zrazu padla veta,  že čítala môj blog a musí mi povedať, že so mnou nesúhlasí lebo si nemyslí, že toľko voľnosti nie je pre deti dobré.   Ja som sa zamyslela, lebo mi nejak ušla súvislosť s mojim blogom.  No postupne sme to rozobrali  a keď som jej objasnila ako som to myslela, dala mi za pravdu. Ale mne zrazu svitlo, že viaceré maminky to mohli pochopiť presne tak ako ona .  Rozmýšľala som ako to objasniť, predsa v rozhovore to ide jednoduchšie ako na papieri 🙂  No a natrafila som na tento super článok , ktorý stojí za prečítanie Tolerantná výchova  

Tolerantná výchova ničí deťom hodnoty. Sú nezvládnuteľné, zlé a nič si nevážia

Zhovievavá výchova končí zle. Deti, ktorým rodičia nevymedzili hranice, majú problémy so sebaovládaním. Chýba im motivácia, disciplína a zodpovednosť .Vidia iba svoje potreby a ku svojmu okoliu sú ľahostajné. Dnešné deti rozhodujú o všetkom. Kedy pôjdu spať, čo si vezmú jesť, ako dlho budú na počítači. Vyrušujú pri stole, keď sa rodičia rozprávajú, skáču im do reči. Očakávajú, že budú centrom diania. A ak nie sú veci podľa ich predstáv, zlostia sa a sú agresívne.“Dávame deťom príliš priestoru, príliš široké hranice, naopak málo poriadku a pevnosti. Všetkého príliš škodí. Tak ako nie je dobre veľa zákazov a príkazov, nie je správna ani nadmiera voľnosti, čo je dnešný trend,” povedala psychologička Blanka Pöslová pre Český rozhlas.
Kým v 50. rokoch vládli v rodinách despotickí otcovia až príliš tvrdou rukou, dnes tu naopak máme veľmi benevolentné matky. Prístup vo výchove sa veľmi zmenil  po nežnej revolúcii. Spoločnosť sa preklopila do druhého extrému.
“Rodičia o svojom prístupe k potomkom premýšľajú. Čítajú psychologickú literatúru a dávajú prednosť tomu, aby bolo ich dieťa vychovávané slobodne. Nechcú zasahovať do jeho osobnosti a niečo mu diktovať,” opisuje súčasné tendencie Blanka Pöslová a odporúča, aby všetky knihy rodičia brali s nadhľadom. Každý by si mal vybrať len to, čo je mu blízke a čo podľa svojho uváženia považuje za dobrú radu.
“Tisíckrát si môžem prečítať, že by som mala byť vo vedení syna alebo dcéry pevnejšia. Pokiaľ sa ale sama pre to vnútorne nerozhodnem a nezačnem to dôsledne uplatňovať, nič sa nestane. Rodičia musia byť za svoje dieťa zodpovední. Prečo je zle, keď ide dieťa spať, ako si samo určí? Čo je zlé na tom, že si povie, čo chce jesť? Pretože malé dieťa nevie, čo je správne. Nemá tušenie, prečo by malo ísť do postele o ôsmej  večer a jesť zdravo. Toto všetko musíme naše deti naučiť – pevne a láskyplne. My rodičia sme zodpovední za to, k čomu deti vedieme a smerujeme,” zdôrazňuje Blanka Pöslová.
Čo sa zákonite stane, keď si dieťa môže robiť, čo chce? Skúša viac a viac. Navyše sa v poslednej dobe zreteľne ukazuje, že takto vedené deti sú agresívne. Stáva sa, že rodičia neutlmia prvú vlnu, keď sa potomok snaží presadzovať svoju vôľu násilím. Dokonca sa nechávajú od svojich trojročných detí biť a pripadá im to roztomilé. Lenže to vedie k tomu, že sa deti začnú násilnícky presadzovať všade. To spôsobí, že tvrdo narazia v sociálnych vzťahoch. Nepoznajú hranice a netušia, kam až môžu zájsť. Nemajú rešpekt voči svojmu okoliu. Myslia si, že ich emócie a potreby sú jediné na svete. “S prekvapením zisťujú, že aj tí druhí niečo chcú a potrebujú, ale nie sú schopní to zladiť. Majú problém
sa prispôsobiť v akomkoľvek kolektíve. Nevedia sa ovládať a strádať,” vysvetľuje Blanka Pöslová.Mnohí rodičia sú nešťastní z toho, koľko času trávia ich deti na počítači, alebo s mobilným telefónom. Ak sa pokúsia užívanie techniky regulovať, narazia na tvrdý odpor. “Najdôležitejšie je nastaviť striktne pravidlá používania. Keď dáte dieťaťu k Vianociam tablet, musíte rátať s tým, že sa bude pri odobratí zlostiť. V tej chvíli mu ponúknite inú aktivitu. Keď na to nepristúpi, nechajte ho tak. Nech sa pokojne hnevá. Prestaňte s ním komunikovať a tablet mu rozhodne nevracajte. Nikdy neustupujte. Vy rozhodnite, koľko času denne bude s tým tabletom vaše dieťa tráviť. U šesťročného dieťaťa odporúčam maximálne dve polhodiny za deň,” radí klinická psychologička Blanka Pöslová.
Desaťročné dieťa dokáže celý deň sedieť pri počítači. Ak ho rodič nevyženie k inej aktivite aj napriek jeho nevôli, škodí jeho zdraviu. Tak ako v škole platí pravidlo, že sa pri vyučovaní nesmú používať mobilné telefóny, mali by sme mať jasné pravidlá aj doma.

Zdroj: Kateřina Prouzová, Český rozhlas Pardubice

Tento článok hovorí o stanovení pravidiel, či už sú to domáce práce, tablet , škola, herne alebo čokoľvek iné. Dieťa potrebuje stabilné pravidlá a potrebuje stabilné hranice aby mohlo slobodne fungovať. Aj M.Montessori tvrdí, že sloboda a disciplína „sú dve veci, ktoré vždy idú spolu ruka v ruke, v skutočnosti sú to aspekty tej istej veci“ … a pokiaľ „v triede disciplína chýba, je tam nejaký nedostatok  ohľadne  slobody“.

Aj my máme doma pevne  stanovené pravidlá tak aby každý člen domácnosti nebol obmedzovaný v jeho slobode.  Napríklad : Trvám na tom aby išli dievčatá oblečené,  umyté a učesané do školy/ škôlky ale nechám na ne v ako poradí tieto úkony spravia a ktorej kôpke  oblečenia z dvoch mnou vybraných opustia byt. 🙂

Bližšie k pravidlám, ktoré máme doma a ako sme ich zavádzali napíšem nabudúce.

Na záver ešte jeden citát k slobode a disciplíne:

„Disciplína v slobode zrejme vyriešila problém, ktorý sa zdal doteraz neriešiteľný. Odpoveď spočíva v získaní disciplíny poskytnutím slobody. Tieto deti, ktoré usilovali o svojou prácou v slobode, každé z nich ponorené do typovo inej úlohy, ale stále všetky patriace do rovnakej skupiny, dávajú dojem perfektnej disciplíny.“

M.Montessori

Ak Vás článok zaujal zdieľajte aby si ho mohli prečítať aj vaši známi:) Ďakujem.

Pridaj komentár

Meno *
Email *
Adresa webu

Páči sa Vám naša stránka? Dajte nám like :)